Mutlu Yeni Nesil Liderlerimiz

avatar quotes
Güneşli bir cumartesi günü atımla olmak varken böyle bir atölyeye niye girdim ki diye düşünürken, merak içinde zamanın nasıl akıp geçtiğini hiç anlamadım. Önemli unsurlarımla, Kurumun unsurlarının örtüşmediğini, sandıklarımla gerçekte hissettiklerimin aynı olmadığını fark ettim. İnsanların cümlelerini tamamlayarak dinlediğimi sanırdım. Kök nedenimle çalışmalarda çıkan kök nedenlerimin farklı çıkması beni şaşırttı. Önyargılarımla yüzleştim. Liderliği hep kitaplarda okuduğum bilgilerde arıyordum. Liderliğin aslında zihin (IQ) ve duygu (EQ) arasındaki dengede olduğunu fark ettim. Liderlik konusundaki zihinsel kaosum azaldı ve işyerinde karar verme hızım ve kararlarımın doğruluğu arttı. İyi ki katıldım, Motivasyonum yerlerdeyken şimdi en üst seviyedeyim.
Prof. Dr. İsmail Kayagil
avatar quotes
Atölyeye büyük bir merak ve heyecanla katıldım. Elâlem ne der? Ve hayır diyememe gibi bir yaklaşımın neredeyse esiriydim. Liderliğin anlamı ile vasıflarımın uymadığını düşünürdüm. Aslında bu özelliklerin bende var. Çünkü farkında olmadığım kalıplarımla yüzleştim. Ölçümlemelerle kendimle kurumumun önem verdiği unsurların örtüşmediğini, Etiğin anlamını bilmediğimi yıllar içinde değiştiğini fark ettim. Başında oğlumun doğum günü ve biraz karışıktım. Şimdi güven ve huzurla ayrılıyorum ‘İşimde en iyisini yapma zorundalığının bana ne kadar yapıştığıyla yüzleştim. Çok sevdiğim mesleğimi tahammül yerine sevgiyle yapabileceğimi keşfettim. Yeni Nesil Liderlik yetkinliklerini davranışa dönüştürebileceğime olan inancım hiç olmadığı kadar arttı.’ iş yaşamında duygularımı ne kadar bastırdığımın farkında olmadığım için etrafındakilerle çatışma ve fikir ayrılığı yaşadığımla yüzleştim. Şimdi duygularımı tanımlayabiliyor ve nasıl yönetebileceğimi deneyimledim. DISC Davranış envanterimden çıkan liderlik modelim dış referanslı ve insan odaklı bir yapım olduğunu, insanlar tarafından kabul görmek uğruna onlara “Hayır” diyemediğimi, sınır çizemediğimi gösterdi ve bu beni oldukça şaşırttı. “Hayır” diyememenin getirdiği zorlayıcı duygularımdan yıllarca kaçmayı seçmiş ve kendimden uzaklaşmışım.
Hidayet Demirtaş
avatar quotes
Materyalin heyecanıyla merakla atölyeyi bekledim. Kurumun önem verdiği unsurlar ile kendi liderlik unsurlarımın uyuştuğunu, liderlik yaptığımı ve dinlediğimi sanıyordum. ‘’Söylenenin altında söylenmeyeni duy’’ etkileyici oldu. Ekibimdeki çatışmaları yönetemediğimle yüzleştim. İçimdeki yargılarım yerine kendime şefkat göstereceğim.
Kendi markamı yaratmak çok uzakken şimdi çok yakın hissediyorum. Derin dinlemenin sihrini keşfettim! Ekibimle iletişimde konuşmak yerine dinlemeyi seçtim ve ekibimle ilişkim ivmelendi.‘

Atölyemizin başındaki beklentilerim 10 üzerinden 15 karşıladığını söyleyebilirim İşime mutsuz giderken işime koşarak gitmeye başladım. İlişkilerimde yargılayan zihinden öğrenen zihne geçiş yapmaya başladığım için stresim yok oldu. Atölye boyunca yaptığımız bütün çalışmaların sonunda Yeni Nesil Liderin yetkinliklerinde yaptığımı sandığım birçok şeyin aslında yapmadığımla yüzleşmenin şaşkınlığıyla o günü kapatıyorduk. Bunlar bende kendi içimdeki lidere daha çok yaklaşmamı sağladı. Hiç dinlemiyormuşum ki. Atölyede yaptığımız meditasyonlar ve dışa vurum çalışmaları zihnimin içindeki kaosu sadeleştiriyordu. Atölyemizin ilk gününde tanımadığım insanlarla bir araya gelmenin tedirginliği varken daha 1. Gününde bu kaygının yersiz olduğunu anladım. Atölyenin sonunda bitsin istemedim. Farklı meslek gruplarındaki kişileri tanımak da ayrı bir heyecan vericiydi. Kendimdeki değişime kendim kadar etrafımdaki kişilerde inanamıyor. Kendimle ilişkim kadar ekibimle olan ilişkim değişti. Yargılayan değil dinleyen konumuna geçip bakmak büyük özgürlükmüş. Çok sevdiğim tasarım işimi yapmak için gittiğim işime ve ekip yöneticiliğimdeki kaos nedeniyle geri geri giderek gidiyormuşum bununla yüzleştim. Şimdi ise koşturarak gidiyorum. Ekip çalışmalarına yönelik yaptığımız çalışmalar ekibime olan bakış açımı değiştirdi. Değişen onlar değil benim düşünce sistemimdi. Beklentilerimin çok çok üstünde çok derin ve hala daha üzerine devam etmesini istediğim bir çalışma oldu, Yaptığımız rol play çalışmaları çok etkileyici ve kalıcı öğrenme sağladı.
Kübra Ünlü Sevil
avatar quotes
Değerlerimin tatminliğini somut verilerle tespit etmiş olmanın rahatlığını yaşıyorum. Yeni bir başlangıç olduğunun farkındalığıyla heyecanlıyım. İyi ki de denk gelmişim. Zihnimdekileri dile getirmek, ifade edebilme noktasında çeşitlilik yaşadım. Kimseyle bu konuları konuşmadığım için bu özelliklere, değerlere sahip olduğumu ve bunların işe yaradığını fark etmekle memnunum. Farklı yaklaşımların ilerleyen günlerde de daha da destekleyeceğini düşünüyorum. Sonuçta 30 yılınıza benim bir yıllık bilgimin dışında hazirana kadar kısa gibi görünen süreçte donanım olarak faydalanacağımı düşünüyorum. Gereklilik kelimesini kullandığımın çok farkında değildim. Liderlik yolculuğumda beni destekleyecek paydaşlarımla ilişkilerime ekstra anlamlar yüklemek yerine ilişkilerimi sadeleştirdim ve iyileştirdim. Bu öncelikle kendimle ilişkimi yeniden tanımlayıp iyileştirmemle tetiklendi. Daha da önemlisi etkili liderliğin duygusal zekayla bağlantısını görmeye başladım. İş yaşamımda duygularımı yönetme konusunda çıkmazda hissederken sadece 3 haftanın sonunda duygularımı zekice kullanmak konusunda çok büyük açılımlar yaşadığımı ve yol kat ettiğimi görebiliyorum. Hayatımda ilk defa böyle bir programa katıldım. Selva’dan aldığım Yeni Nesil Liderlik Koçluğu beni CEO’luk rolüne hızlı şekilde hazırlıyor, farkındayım. Teşekkürler Selva Reaksiyonlardan doğru lider olduğumu duyuyordum bu atölyede daha da üzerine koyarak ilerlemekten çok mutluyum. Her atölye sonrası noktalı virgülle ayrıldım.

Dinlediğimi sanıyordum burada öğrendiğim dinleme ileri boyutta dinlemenin formüllerini öğrendim.
Selva garanticiliğe ve konfor alanına tutunduğumu fark etmemi sağladı. Uyguladığı teknik sonrasında atölyenin son haftasında “Bu iş olmaz”, O pozisyonu bana vermezler” gibi kendime ve sisteme güvenimi yitirdiğim, ümidimi kestiğim CEO’luğa terfi haberi kariyer hayatımı değiştirdi. Olup bitenlere yargılayan taraftan baktığımın farkında değildim. İyi ki yollarımız kesişmiş İyi ki!
Pınar Özdemir
avatar quotes
Değişimi hissedeceğimi biliyordum da bu denli ilk günden bu kadar somut verilerle farkındalıklar yaşayacağımı düşünmemiştim. Uygulamalarla hedefime daha odaklandım. İsteğim ve motivasyonum çok daha arttı. Bu kadar derinden sarsılacağımı, bu kadar erken geri dönüş alacağımı hiç ummuyordum. Vizyon-misyon-hedef çalışması yaparak bundan böyle kariyerinde ne zaman hangi noktaya ulaşmak istediğini ve önceliklerini netleştirdik
Hayır diyebilmenin özgürlüğünü yaşıyorum!
Anlaşılabilmenin yolunun anlamaktan geçtiğini öğrendim. Anlamanın ip uçları yol göstericilerim oldu.
Zihnim hep geçmiş ve gelecekte kaybolmuştum. Hatta farkında dahi değildim. Şimdi ise zihnimin nerede olduğunu kolaylıkla keşfedip yönetebiliyorum!.
Kalıplarımdan özgürleştikçe hayalime adım adım yaklaşıyorum.
Her şey den önce kendimi sevmeyi öğrendim!
Farkındalık ne büyük mutluluk! Kendimle kendim mutlu olmayı yaşadım. Kendime bu fırsatı verdiğim için çok mutluyum. Çok teşekkür ederim.
Gönül Çelik
avatar quotes
Oldukça zorlayan olaylar içinde yıkık ve dökük bir halde atölyeye başladım. Süreç içinde “Hayır” demeyi öğrendim. Sorumluluk almak yerine vermeyi öğrendim. İş hayatını eve taşımak yerine kendime zaman ayırmaya başladım. Takımımı kıramıyorum, hayır diyemiyorum. Hayır diyemediğim için de 7/24 çalışıyorum. Onların yapamayacağını düşünerek işlerini ben üstleniyorum. Ekip yönetiminde ya siyahım ya beyaz. Selva ile yaptığımız hedef çalışmasında sağlığım, mutluluğum ve esenliğim için kendime zaman ayırmam gerektiğini fark ettim. Ben yoksam şirket de yok biliyorum. ”Süreç içinde hem atölye hem katılımcılarla birlikte motivasyonum en üst seviyeye çıktı. Atölyenin en büyük kazanımı da burada gördüğüm ve uygulanan tüm teknikler sonrasında ertesi gün hayatımın içine entegre edebilmek oldu. Kitap gibi bir kenarda bilgi durmadı. Ertesi gün uygulayıp sonuç almış olmam da beni kendime çabuk getirdi.
Ela Ala
avatar quotes
Bu atölyedeki en önemli dönüşümüm ekibime hayır diyemediğim ve ekibimle arama “SAĞLIKLI SINIRLAR” koyamadığım hastanelik oldum Selva ile hayır diyebilmeyi ve sınır koyabilmeyi deneyimledim. Olaylara sert tepki vermek yerine sakince karşılamayı öğrendim. Daha doğrusu stresin boş olduğunu öğrendim. Kurban, suçlayıcı ve kahraman farkında olmadan kendi kendimize ne olduğunu bilmeden yıpratıyormuşum. Söylemlerime artık dikkat ediyorum. Ben söylüyordum karşı tarafında anladığını düşünüyordum. Benim anladığım söylediğim gibi anlamayacağını düşünemiyordum. Büyük yanılgı. Zaten sanılarımla çok yüzleştim. Ben 6 karşımdaki 9 gördüğünü düşünmüyordum. Benim için 6 karşımdaki kişi için de 6 niye göremiyor diye diretiyordum. Anlamayabilir, Zeki olmayabilir ben bu duruma çok sarıyordum. O beni kanser etmiş. Şimdi çok gereksiz olduğunu kabul ettim. Stresim gitti. Şirketin yönetimsel eksikliklerini, ekip yönetimindeki ihtiyaçları, iş akış şemalarını düzenlemeyi ihtiyaçları fark etmiş olmam atölyenin başarısını gösteriyor bence.
Ahmet Sulhan
avatar quotes
Aile şirketimizin kapanmasıyla karışık bir ruh haliyle başladığım atölye çalışması sanki Tünele girip sonunu göremeyeceğim bir şeydi benim için. İlk günden itibaren en düzenli ve istekli katılım sağladığım bir atölye oldu. Selva ile ilişkilerde empati kurarak açık dürüst ve şeffaf ilişki kurmak üzerine çalıştıktan sonra ilişkilere bakışım ve yaklaşımım değişti. Hayat sanki benim baktığım at gözlüğü gibiyken şimdi karşımdaki kişinin bakış açısını anlamaya yönelik bir anlayış geliştirmeyi öğrendim. Atölyenin başında duygusal olarak yıkık bitik başlamıştım şimdi ise 10 üzerinden 10 veriyorum çünkü yapılan teknikler çok etkili oldu. Çatışmaları yönetemezken şimdi çatışma yönetiminde ciddi yol aldım. Atölyeyi herkese tavsiye ediyorum.
Oğuzhan Taştekin
avatar quotes
İlk dersten liderliğimdeki güçlü yönlerimle gölgelerimi gördüm. Şimdiye kadar kariyerimdeki liderlik yolculuğumda olan biteni değerlendirme fırsatım oldu. Ve oradan öğrendiklerimle yeni nesil liderlik davranış modelini geliştirip nasıl farklı seçimler yapabileceğimi gördüm. Gölgelerime rağmen (onlar da benim parçam) kendime öz şefkatle sarılabiliyorum.’
‘Liderliğimdeki güçlü yönlerimle gölgelerimin farkına vardım. Gölgelerimin tetikleyicileri beni düşündürdü. Selva’nın ve sınıf arkadaşlarımın derin tecrübelerinden çok şey öğrendim. Hayır diyemezken hayır diyebiliyorum. Sınırlarımı, kendime olan saygımı v değerimi artık biliyorum. Başkalarının sözlerinden çok etkilenirdim. Şimdi ise başkalarının söylemleri kendilerine ait. Ben ne istediğimden sorumluyum diyebilmek ne büyük özgürlükmüş oysa ki.
Serap Gırgıç
avatar quotes
‘Liderlik yolculuğumuzda çevremizin ve ailemizin öğrettikleri çok etki ediyor. Elâlem ne der kaygımız yüksek. İlk dersten farkına vardığım şey liderlikteki hedefimizin dış referanslardan değil de içinizdeki referanstan beslenmesinin ne kadar önemli olduğu. Kendimin farkına varmak biraz ürkütücü olsa da merak duygum daha ağır basıyor. "Liderlik yaptığımı sanıyordum oysa ben liderlik yapmıyor, yöneticilik yapıyormuşum" Liderlik yetkinliklerini öğrenmek stres ve çatışma yönetiminde duygusal olarak güçlenmemi sağladı. Stres yerine sakinlikle olayları karşılamayı öğrendim.
Sevgili ADİL
avatar quotes
Kendimi Lider hissetmiyordum ve Lider nasıl olunur ve kendime nasıl liderlik yapacağımı bilmediğimle karşılaştım. Başlangıçta duygusal dayanıklılığım kuvvetli değildi. Beklentim de ilişki yönetiminde duygularımı yönetebilmeyi öğrenmekti. Duygular arasında boğulmak yerine düşünce şeklimin değişmesiyle duygularıma kendime ve karşımdaki kişinin düşüncesine saygı göstermeyi öğrendim. Geri çekilip sakin kalabilmeyi başarabiliyorum artık. Çatışma yaşadığımda çatışmanın kaynağındaki düşüncemi ve duygumu tanımlayabiliyorum. Geldiğim noktada çatışmada hangi duygularımın tetiklendiğini ve o duygumun tanımıyla özde kendime dönerek durup nefes alıp bir es vererek süreci yönetebiliyorum. Ne müthiş bir özgürlükmüş. Selva çok iyi bir lider koçu. Süreçteki eğitimlerini bekliyorum.
Hatice Aydın
avatar quotes
Atölyeye katılmayı çok istiyorum ama hiç zamanım yok sanarak reddediyordum. Kendiniz için hiç mi zamanınız sorusu kendime vermediğim değeri fark etmemi sağladı. Atölyeye başladığım ilk günün sonunda bir Taner olarak tamamladığımı hiç unutmayacağım. Selva yanımda olsa ona sarılmayı çok istedim. Bana kattığı değer için ona teşekkürümü sarılarak edecektim. Atölye devam ederken yaşadığım bir krizi Selva’dan öğrendiklerimle nasıl aşabileceğimi öğrendim. Net ve kararlı duruş sergilemem için uyguladığı teknikle içimdeki değişime inanamadım. Çok başarılı bir iş sergiliyor. Bahanelere kaçmak yerine yüzleşmeyi öğrendim. Suçlamak yerine kabul etmeyi ve ertelemek yerine harekete geçmeyi öğrendim. Suçlamak yerine kabule geçmeyi
ertelemek yerine harekete geçmeyi seçtim. İyi ki katıldım. İyi ki varsın Selva
Taner Sarıyüce
avatar quotes
Yeni Nesil Lider Akademisi içimdeki cevheri çıkarmama büyük destek gösterdi. Kendimle yeniden tanıştım. Enerjimi sadece vermek yerine almanın gücünü keşfettim. Kendi görünürlüğümün önce kendimi GÖRMEK’den geçtiğini fark ettim. İçimde yeni bir çiçek açtı. Sanki yenilendim, yenilendikçe kök salmaya başladım. Yaşadığım her şeyin bir öğreti olduğu gerçeğini kabul etmem çok kolay olmadı. Yargılayandan öğrenen zihne geçişimde hiç kolay olmadı. Direndikçe zorlaşıyor. Kabul ettikçe kolaylaşıyor. Bu sihirli bir formül. Bilmenin ötesine geçmem de Sevgili Selva hocamın yol arkadaşlığı çok değerli. Sıkıştığım anda bir telefonun arkasında olduğunu bilmek huzur verici. Sonsuz teşekkür ederim.
Nisa Tüfekçi